Türkiye’de kabinli taksi dönemi başladı!

COVID-19 salgınının derhal peşinden değişen alışkanlıklarımızdan biri de yolculuklarımız oldu. Artık toplu taşımada veyahut taksideyken, hemide kendimiz ayni vakitte da etrafımızdakiler amaciyla hijyen kaidelerine çok dahada çok dikkat etmeye başladı. elbette bu durum tertemiz teknolojileri de hayatımıza ağır ağır katıyor. nihayet tanıtılan yenilik de  ‘Kabinli taksi’ oldu. ülkemiz kabinli ticari taksi ile yolculuklara evvel olarak İstanbul’dan başladı. İşte detaylar.

Türkiye amaciyla kabinli ticari taksi dönemi

Hem yolcunun ayni vakitte da sürücünün emniyetli ve izole tek şekilde yolculuk yapmasını sağlayan kabinli taksi, aracın sürücü ve yolcu bölümlerini birbirinden ayırıyor ve bağımsız sema filtreleriyle destekleniyor. Böylece, klima sistemindeki sema alışverişi de filtrelenmiş oluyor. Kullanılan filtre, 0,05 mikron boyutunda mikroorganizmaları ve partikülleri tutabildiğinden, 0,10 mikron boyuta sahip COVID-19 virüsünün de geçişine engel oluyor.

Türkiye kabinli taksi

BiTaksi ve Fiat iş birliğinin tek meyvesi var olan kabinli ticari taksi projesi, evvel olarak Fiat Egea modelleriyle ahenk gösteren şekilde karşımıza çıktı. Tofaş Ar-Ge Merkezi tarafından üretilen panel ile yolcular BiTaksi’nin kartla online tediye seçeneğini de kullanarak teması sıfıra indirebilecek. Bu kabin aynı zamanda Suskun seyahatler mananına da geliyor. Ayrı olarak ticari taksi ekosisteminde, özellikle sürücüler tarafından güvenlik emeliyle uzunca yıllardır istek edilen kabin modelinin evvel adımı olma özelliği taşıyor.

roje çerçevesinde yolcular, BiTaksi uygulamasının anne ekranından, ‘Kabinli’ seçeneğini seçtiklerinde ve ‘BiTaksi Gönder’e tıkladıklarında en yakındaki Kabinli ticari taksi yolculara ulaşacak. Kabinli ticari taksi ile alakalı ayrıntılı bilgiye anne ekranda bulunan (i) simgesinden ulaşılabilecek. Üstelik ‘Kabinli Taksi’lerin sarı klasik taksiler ile rastgele tek ücret farkı bulunmuyor. Proje kapsamında evvel 100 araç amaciyla panel montajı BiTaksi tarafından gerçekleştirildi. Bu 100 araç bu erken itibarıyla İstanbul‘da hizmete başladı.

Kabin taksi

Aracı kabinli taksiye çevirmek amaciyla ne uygulamak gerekiyor?

BiTaksi’nin Ataşehir ve Kağıthane’de bulunan sürücü ofislerinden alan & harekât ekipleri, sürücülerle proje ile alakalı ayrıntılı verileri paylaşıyor. ek olarak, sürücü uygulaması üzerinden bildirimler göndererek projeyi laf eden BiTaksi, dileyenleri Fiat tarafından için görevli servislere yönlendiriyor. görevli servislerle montajın tamamlanmasının ardından, BiTaksi’ye araç plakası ve Fiat tarafından verilen sertifika ile birlikte bilgi verilmesi gerekiyor. BiTaksi ekipleri alakalı araçları ‘Klasik Taksi’ kategorisinden ‘Kabinli Taksi’ kategorisine taşıyarak işlemi tamamlıyor. böylelikle aracını ‘Kabinli Taksi’ye dönüştüren sürücüler koronavirüs dolayısıyla seçenek nedeni olmanın yanı sıra izole, emniyetli tek şekilde çalışmaya ve gelirlerine katkı sağlamaya ayni ritimde devam edebiliyor.

Bitaksibitaksi fiatfiatkabinli taksikabinli ticari taksi istanbulTürkiyetürkiye’de kabinli taksiİstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir