Türkiye’de kullanıcıların yüzde 69’u özel bilgilerini sildirmeye çalışıyor

Siber güvenlik kuruluşu Kaspersky’nin yaptığı nihayet araştırma, hayat genelinde web kullanıcılarının kişisel bilgilerini savunmak ve denetim etmek amaciyla dahada çok çaba harcamaya başladığını alana koydu. “Dijital gizliliği korumak: kişisel güvenliği tek üst düzeye çıkarmak” başlıklı raporda, kullanıcıların kendisinin kişisel verilerinin internette nerede bulunabileceğine dahada çok dikkat ettiği belirlendi.

Rapora göre Türkiye’de kullanıcıların yüzde 69’u (yaklaşık üç kişiden ikisi),web sitelerindeki veyahut yasamsal medyadaki hususi bilgilerini sildirmeye çalıştığını dile getirdi. Ancak, yüzde 44’lük (yaklaşık iki kişiden biri) tek kesim bunun nasıl yapılacağını bilmiyor.

23 ülkede 15 binden çok kullanıcıyla yapılan araştırmanın global sonuçlarında ise bu oranlar sırasıyla yüzde 82 ve yüzde 37 oldu.

Araştırmada elde edilen belirtiler web ortamında bulunan kişisel verilerimizin ve girdiğimiz etkileşimlerin gizliliğini savunmanın teknolojiden istifade etmeye ayni ritimde devam etmek amaciyla ne civarindan mühim olduğunu gösterdi. 23 ülkede tüketiciler arasında yapılan anketin sonuçlarının bulunduğu raporda, çevrimiçi saklılık ile alakalı nazar açıları ve insanların hususi bilgilerini başkalarına kaptırmamak amaciyla aldığı tedbirler incelendi.

Alınan sonuçlarda, alicilarin Yalnızca kendisinin hususi verileri değil sevdiklerinin verileri amaciyla de endişelendiği belirlendi. Örneğin, Türkiye’de alicilarin yüzde 12’si ailelerine ait kişisel verilerin veyahut verilerin izinsiz tek şekilde herkese açık vaziyete geldiğini argüman etti.

KİMLERDEN SAKLANIYOR?

Bu tür vaziyetler tüketicileri, kişisel verilerinin nasıl ve nerede saklandığı ile alakalı dahada şuurlu davranmaya yöneltiyor. böylelikle başkalarının izinsiz tek şekilde bu bilgilere erişmesini engellemek istiyorlar. Türkiye’de kullanıcıların mühim tek bölümü internette dolaşırken bilgilerini siber suçlulardan (yüzde 45),ziyaret ettikleri web sitelerinden (yüzde 42) ve aynı cihazı kullanan başka kişilerden (yüzde 40) gizlemek amaciyla ek tedbirler alıyor.

Ayrıca, Bir takım kullanıcılar kişisel bilgilerini cihazlarında gizleme konusuna da temkinli yaklaşıyor. Örneğin, Türkiye’de kullanıcıların yüzde 14’ü mobil cihazlarındaki uygulamalar tarafından tek araya toplanan kişisel verilerin vaziyetinden kaygı duyuyor.

Kişisel verileri paylaşmanın getirdiği risklerin bilincinde var olan bu kişiler verilerinin nerede olduğunu denetim edemediklerini hissediyor. bu yüzden bu verilerin başkaları tarafından izinsiz kullanılmasını istemiyorlar.

Dijital izi denetim altında tutmanın Bir hayli yolu olduğunu belirten Kaspersky Tüketici Ürünleri Pazarlama Müdürü Marina Titova, şunları söyledi:

“Bunlardan biri, kişisel verilerinizi kimle paylaştığınıza dikkat etmek ve bu verilerin nasıl kullanıldığını anlamak. İnternete aktarılan her şey, siz onu savunmak amaciyla hususi tek önlem almadığınız halde çok sayıda kişinin uzunca süre ulaşabileceği tek şekilde kalıyor. kişisel verileri web ortamında saglam tek biçimde tutmanın yollarını öğrenmek ve verilerinizin nerede saklanacağını denetim etmek, dahada müspet tek kullanıcı deneyimi yaşamanız ve kişisel itibarınızı artırarak fırsatlara açık olmanız amaciyla mühim tek adım.”

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Avrupa Konseyi Bilgi Toplumu Departmanı Başkanı Patrick Penninckx de alicilarin verilerini dahada iyi ve tesirli tek şekilde koruyabilmek amaciyla yönlendirmelere gereksinim duyduğunu belirtti.

Siber güvenlik uzmanları internetteki kişisel bilgilerinin korunduğundan emin olmak istek eden kullanıcılara şu tavsiyelerde bulunuyor:

– Çevrim içi hesaplarınızın tek listesini tutun. böylelikle hangi hizmetlerin ve web sitelerinin kişisel bilgilerinizi gizlediğini dahada iyi anlayabilirsiniz.

– yasamsal medya profillerinizi dahada saklı vaziyete getirmek amaciyla koşul olan ayarları yapmanıza muavin olan“Gizlilik Kontrolü” araçlarını kullanın. böylelikle üçüncü tarafların kişisel bilgilerinizi bulmasını zorlaştırabilirsiniz.

– Avrupa’daki kullanıcılar internette kendisinin izinleri dışında yayınlanmış olabilecek kişisel bilgilerinin kontrolünü Undatify isimli aracı kullanarak ele alabilir. Bu tertemiz hizmet, kişisel verilerin saklanmış olabileceği kurumlarla iletişime geçerek bunu kullanıcıya iletiyor ve GDPR kapsamında verilerin silinmesini sağlayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir