Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesi belli oldu

Dünya nüfusunun artması ve küresel ekonominin büyümesiyle birlikte, enerji ihtiyacı da giderek artmaya başladı. Bu ihtiyacı daha sağlıklı karşılayabilmek için ise, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek gerekiyor. Bu konuda birçok ülke, çalışmalarını sürdürüyor. Paylaşılan bir Twitter gönderisine göre, Türkiye yenilenebilir enerji kapasitesi listesinde kendine yer bulmuş durumda.

Listede toplamda 18 ülke yer alıyor.

Türkiye yenilenebilir enerji kapasitesi listesinde yer buldu

Twitter’da gönderiyi paylaşan Norbert Elekes, Dünya üzerindeki son haberleri ve güncellemeleri aktarıyor. Geçtiğimiz günlerde attığı bir gönderi ile birlikte, yenilenebilir enerji kapasitesi en fazla olan 18 ülke sıralandı. Listenin birincisi Çin olurken, Türkiye kendine 13. sırada yer buldu.

759 gigawatt yenilenebilir enerji kapasitesine sahip olan Çin, listenin birincisi oldu. Ardından 265 gigawatt kapasite ile ABD geliyor. Avrupa’nın en büyük yenilenebilir enerji kapasitesine sahip Almanya ise, 125 gigawatt kapasite ile listenin beşinci sırasında. Türkiye ise, 45 gigawatt kapasite ile İngiltere’nin hemen arkasında. Listenin sonuncusu ise, 13 gigawatt kapasite ile Pakistan oldu.

Türkiye yenilenebilir enerji kapasitesi konusunda umut vaat eden bir gelişme gösteriyor. Atılan gönderinin altındaki bir kullanıcı, listeyi 1 milyon kişi başına düşen yenilenebilir enerji kapasitesine göre yeniden düzenledi. Kişi başına düşen en fazla kaynak konusunda Türkiye sırasını korurken, birinci Norveç oldu. Son sırada ise Pakistan yer aldı.

Yenilenebilir enerji konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

Dünya yenilenebilir enerji kapasitesigüneş enerjisirüzgar enerjisiTürkiye yenilenebilir enerji kapasitesiyenilenebilir enerjiYenilenebilir enerji kapasitesi

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir