Uzmanından ‘fidye virüsü’ uyarısı! Bilgisayardaki tüm dosyaları rehin alıyor…

Bilgisayarlarda dosyaları şifreleyerek kullanılmaz vaziyete getiren Jigsaw ismindeki ‘fidye virüsü’, herkesin korkulu rüyası oldu. Ödeme yapılmayan her saat amaciyla dahada çok dosya şifreleyen virüs, bilgisayarları kapatan kişilerin dosyalarını da imha ediyor.

İHA muhabirine konuşan pc yazılım uzmanı Yunus Özbek, pc virüslerinin nihayet vakitlerde güncellenerek kendini tekrar göstermeye başladığını söyledi.

“Bilgisayarınızdaki bütün verileri şifreleyebiliyor”
‘Fidye virüsü’nün kaynağı bilinmeyen mailler yoluyla bilgisayarlara bulaştığını belirten Özbek, şunları kaydetti:

“Bunlardan en ehemmiyetlisi ‘fidye virüsü.’ Tanıdığımız veyahut tanımadığımız insanlardan gelen e-posta yoluyla bilgisayarımıza bulaştırılabiliyor. Burada mühim var olan yasamsal mühendislik; Karşı tarafın bize göndermiş olduğu linke tıklayıp e-posta adresi veyahut şifre girersek, onların göndermiş olduğu rastgele tek ‘exe’ dosyasını indirirsek otomatik olarak bilgisayarımızdaki bütün veriler şifrelenebiliyor. Bu şifreleri kırmak Daha önceki haline getirmek kısa vakitte mümkün olamayabiliyor. Dolayısıyla gelen maillere dikkat edilmeli. Şüphelendiğimiz tek durum varsa o maile tıklamamalıyız ve bilgisayarımıza indirmemeliyiz.”

“Ticari etkinlik gösteren firmalar amaç alınıyor”
Özbek, “Çünkü burada özellikle ticari etkinlik gösteren firmalar amaç alınabiliyor. özellikle muhasebe verilerinin tutulduğu bu ‘fidye virüsü’ bulaştırılırsa tekrar art dönüşü olmayan tek durum alana çıkıyor. veriler aynı vakit şifrelenebiliyor ve art dönüşü mümkün olmayabiliyor. Dolayısıyla firmalar kendisinin içlerinde ağırbaşlı tek kriz yaşayabiliyorlar” dedi.

“Verilerinizi kopyalıyor”
‘Keylogger virüsü’ ile alakalı da veriler aktaran Özbek, “Bu virüsler de; rastgele tek USB belleğin içinde gömülmüş perişan Emelli tek yazılım olabilir. tekrar tanıdığımız tek kişi tarafından bilgisayarımıza takılmış olabilir. Bilgisayarlarımızda Yalnızca kişisel verilerimiz değil, banka bilgilerimizi de tutuyor olabiliyoruz. Keyloggerların tek özelliği vardır; bütün klavye vuruşlarını aynı anda sanal ortama taşır ve perişan Emelli kişinin bilgisayarına çok kolayca saniyeler içinde gönderebilir” ifadesinin kullandı.

Hasan Ay – Kadir Arslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir