VPN nedir

Sanal hususi ağ (Virtual private network, VPN), uzaktan erişim yoluyla değişik ağlara bağlanmayı sağlayan web teknolojisine denir.
VPN sanal tek ağ uzantısı oluşturduğu için, VPN kullanarak ağa bağlanan tek cihaz, fiziki olarak bağlıymış benzeri o ağ üzerinden veri alışverişinde bulunabilir.
Kısacası Virtual Private Network (VPN), İnternet veyahut başka tek açık ağ üzerinden hususi tek ağa bağlanmayı sağlayan tek bağlantı çeşididir.
VPN üzerinden tek ağa bağlanan kişi, o ağın fonksiyonel, güvenlik ve yönetim özelliklerini kullanmaya da ayni ritimde devam eder.

BAĞLANTI ne türlü SAĞLANIR
VPN istemcisi, web üzerinden bağlantı kurmak istediği kaynakla sanal tek noktadan-noktaya bağlantı kurar, kaynak veyahut uzaktan erişime geçmek istediği sunucu kimlik bilgilerini denetim eder ve doğrulama sonrasında VPN istemcisiyle uzaktan erişime geçtiği sunucu arasında veri akışı gerçekleşir.
VPN’ler, güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve emniyetli vaziyete getirmek amaciyla de kullanılır. Bunun yanında VPN’ler, değişik konumlarda bulunabildiğinden, sizi ülkelerin yasaklı web siteleri veyahut yasaklı IP’ler benzeri kısıtlamalarından da kurtarır.
VPN’lerle bağlantınız şifreli olduğundan, gönderdiğiniz ve aldığınız bütün veriler şifrelenir ve dışarıdan görülemez.
Instagram: @eshteknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir