WhatsApp için acil durum! Birçok kişi tehlikede

Popüler mesajlaşma servisi WhatsApp, tek müddettir çeşitli güncellemeler ile kendisinden laf ettiriyordu. Athul Jayaram adli tek kişi, bu yazılımın tek açığını buldu. Bu bağlamda WhatsApp, telefon numarası gizleme özelliği ile endişelendirdi.

WhatsApp telefon numarası gizleme özelliği amaciyla enteresan detay

Yazılımlarda bulunan hataları avlayarak çeşitli mükafatlar galip gelen Jayaram, “Sohbet Etmek amaciyla Tıklayın” seçeneğinin tehlike saçtığını belirtti. Bu kişiye göre telefon numarasının gizlendiğini sanan herkes, kendisinin numarasını Google’da bulabilir!

Alınan bilgilere göre hasbihal etmek yerine kullanılan seçeneğin aslında telefon numaralarını Google’ın arama dizinine eklediği alana çıktı. Kullanıcılar ne yazık ki bu özelliğe endirekt tek şekilde destur veriyor.

Facebook ise bunun ağırbaşlı tek açık olmadığını ifade etti ve arama sonuçlarında alana çıkan numaralar ile alakalı şunları söyledi: “Eğer tek kullanıcının numarası Google’da gözüküyorsa alakalı kullanıcı bütün bilgilerini her biri ile paylaşmış demektir. Hasılı bu durum o kişinin kendisinin seçimi ve burada rastgele tek sistem açığı yok.”

WhatApp telefon numarası gizleme

“Sohbet Etmek amaciyla Tıklayın” adli özellik, tek internet sitesinin sahibine WhatsApp üzerinden, site ziyaretçilerini de kapsayacak şekilde, tek hasbihal oturumu başlatmak yerine kolaylık sağlıyor. Bu sistemde “Hızlı Yanıt” (QR) kodunun görüntüsü ile site sahibinin WhatsApp numarası eşleştiriliyor.

Böylece tek ziyaretçi kendisinin telefonuna rastgele tek numara ek etmeden dolaysiz tek şekilde alakalı WhatsApp oturumuna katılabiliyor. Bu oturuma katılmak amaciyla alakalı sitenin QR kodunu kullanmak veyahut alakalı grup sohbeti bağlantısına tıklamak yeteri civarindan oluyor.

Hata ve mükafat avcısının aktardığı bilgilere göre Google’ın arama dizininde alana çıkan telefon numaraları WhatsApp sisteminden sızıyor ve “https://wa.me/ <telefon numarası>” formatına dönüştürülüyor. İnternet sitelerinin bu sistem ile ele geçirdiği numaralar Google tarafından da kayıt altına alınıyor ve dizine aktarılıyor.

WhatsApp telefon numarası gizleme özelliği

“Wa.me” adli alan İsiminin WhatsApp idarenine ait olduğu bildirildi. Jayaram, telefon numaralarının bulunduğu toplantıya giren ve alakalı bağlantı adresine sahip var olan herkesin bütün numaralara kolayca ulaşabileceğinin altını çizdi.

Buna ekstradan Google’ın numaralar ile alakalı şimdiye civarindan 300 bin adet kayıt oluşturduğu alana çıktı. Jayaram, bu numaraların perişan niyetli var olan kişilerin eline geçebileceğini de sözlerine ekledi.

Hata ve mükafat avcısı, bu mevzu hakkındaki sözlerini şu şekilde tamamladı: “Kötü niyetli kişiler, WhatApp profili aracılığı ile tek kişinin resmini görebilir ve o kişi ile alakalı resim taraması yaparak alakalı kişinin yasamsal medya hesaplarını ve Hem de dahada fazlasını keşfedebilir.”

Facebook, bütün WhatsApp kullanıcılarının tek bir atilim ile bu vaziyetten kurtulabileceğini duyurdu. Sizce WhatsApp numara gizleme özelliği bekleneni veremedi mi? Bu tek skandal mı yoksa kullanıcıya bağlı var olan tek saklılık ayarı tercihi mi?

Telefon numarası gizlemeTelefon numarası gizleme özelliğiwhatsappWhatsApp güvenlik açıklarıWhatsApp güvenlik açığıWhatsApp hatalarıWhatsApp telefon numarasıWhatsApp telefon numarası gizlemeWhatsApp telefon numarası saklama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir