WhatsApp mesajları tehlike altında!

WhatsApp tertemiz tek güvenlik güncellemesi ile ağırbaşlı tek açığını kapatmaya hazırlanıyor. uzunca vakittir mesajları uçtan uca şifreleme  ile savunan popüler mesajlaşma uygulamasının, yedekleme esnasında ise şifreleme yapmadığı alana çıktı. Hasılı şimdiye civarindan yedeklediğiniz WhatsApp mesajları, uçtan uca şifreleme ile korunmuyor.

Her ne civarindan çoğu iOS ve Android kullanıcısı bu açığın farkında olmasa da, firma bu meselesi aşmak amaciyla tek güncelleme yapmayı tasarılıyor benzeri görünüyor.

WhatsApp mesajları amaciyla nasıl tek güvenlik tedbiri geliyor?

Ortaya çıkan güncelleme bilgilerine bakılırsa, iCloud ve Google Drive üstüne yedeklenen WhatsApp mesajları  halihazırda uçtan uca şifreleme ile korunmuyor. Yani, arkadaşlarınızla istediğiniz benzeri mesajlaşırken bu iletilerin görünmesini engelleyen platform, yedeğini aldığınız vakit bu savunmayı kaldırıyor.

Çoğu WhatsApp kullanıcısının, telefonunda yer kaplamaması amaciyla iCloud yada Google Drive üzerinde mesaj, resim veya videolarını yedeklediği biliniyor. Bu da derhal hemen bütün kullanıcıların verilerinin korumasız olduğu gerçeğini alana çıkarıyor.

whatsapp mesajları, uçtan uca şifreleme

Yeni yapılacak güncelleme hemide iCloud ayni vakitte da Google Drive üstüne yapılacak yedeklemelerin uçtan uca şifrelenmesini sağlayacak. Bu güncellemenin Android amaciyla 2.20.73 beta sürümüyle dağıtılması bekleniyor. Şu vakit amaciyla iOS amaciyla tarih belli olmasa da, platform çogunlukla güncellemeleri bütün platformlara aynı zamanda yayınlıyor.

Şimdiye civarindan korunmayan WhatsApp görüşmeleri ve yedeklemeleri amaciyla alana çıkmış tek skandal yok. ama şirketin, uzunca yıllardır bu savunmayı Google Drive ve iCloud üstüne yıktığı alana çıkmış oldu.

WhatsApp mesajları amaciyla alınan yedeklemelerin korunmamasını nasıl karşılıyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

sosyal medyauçtan uca şifrelemewhatsappwhatsapp güncellemeWhatsApp güvenlik açığıWhatsApp mesajlarıwhatsapp yedekleriyedeklemeyeni wahatsapp güncellmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir