Yeni Toyota Yaris Türkiye’de

Toyota’nın en çok seçenek edilen modellerinden var olan Yaris, en tertemiz hâliyle Türkiye’de satışa sunuldu. tertemiz Yaris markanın global platformu TNGA üstüne inşa edildi. Bundan dolayı Toyota’nın en güncel hibrit ünitesini kullanıyor.

Yaris tertemiz platformu sayesinde yüzde 37 dahada kati tek şasiye ve 12 milimetre dahada düşük ağırlık merkezine sahip. Aracın uzunluğu dört metreden dahada kısa olmasına karşın, dingil mesafesinin 50 milimetre artmasıyla dahada çok hayat alanı elde edildi.

GA-B platformuyla birlikte yüksekliği 40 milimetre azaltıldı, genişliği 50 milimetre ve iz açıklığı 57 milimetre artırılan Yaris dahada sportif profile ulaştı. genel uzunluğu 5 milimetre azaltılan boyutlarıyla birlikte Yaris, sınıfının öncüsü dönüş çapına sahip oldu.

İÇ MEKAN DA Tamamiyle YENİLENDİ

Yeni Toyota Yaris’in kabini, dış tasarımdaki canli tarzı içeride de sportif tek hayat alanıyla buluşturacak şekilde tasarlandı. dahada geniş ve dahada huzurlu koltuklar, yumuşak dokuya sahip malzemeler, mavi ambiyans aydınlatması dahil mekanda öne çıkan detaylar arasında.

Sürücü kokpiti, her şeyin Tamamiyle sürücü denetimi altında olacak şekilde tasarlandı. Bununla birlikte Toyota, Yaris’in görüş açısını dahada da iyileştirmek yerine A sütununu dahada geriye aldı ve ön konsolu dahada alçak şekilde konumlandırdı. Sürücü ve ön yolcu arasındaki ara 20 milimetre artırılarak kabin konforu ileriye taşındı. Bununla birlikte tertemiz Yaris 700 milimetre derinlik ve 286 litre bagaj hacmine sahip.

Yeni Yaris’te bulunan Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon bağlantı sistemlerine sahip 8 ‘ Toyota Touch multimedya ekranı bütün modellerde standart olarak sunuluyor.

100 KM’DE Yalnızca 2.8 LİTRE BENZİN YAKACAK

1.5 litrelik benzinli motorlu ve akım motorlu hibrit model 2.8 lt / 100 km’lik yakıt tüketimiyle dikkatleri derhal üstüne çekebiliyor. tertemiz Yaris’in benzinli motorlu versiyonları otomatik şanzımanla 209 bin 100 TL’den başlayan fiyatlarla satın alınırken, hibrit motorlu versiyonun başlangıç ücreti ise 299 bin 200 Lira olarak belirtilmiş.

Dördüncü kuşak Toyota Hybrid teknolojisi, hafif ve dahada randımanlı olmasıyla Yaris’in her açıdan dahada çok performans vermesini sağlıyor. Toyota Yaris’in sahip olduğu 1.5 Hybrid Dynamic Force sistemi; dahada çok güç, kent içinde toplaminda sürüşe göre dahada çok elektrikli sürüşü ve tek evvelki modele göre yüzde 20 dahada az yakıt tüketimi sağlıyor.

Yeni Yaris’te kullanılan hibrit sistemde; üç silindirli, değişken supap zamanlamasına sahip 1.5 litre Atkinson çevrimi benzinli motor yer alıyor. Avrupa yollarına uyacak şekilde geliştirilen Yaris’in hibrit sistem gücü yüzde 16 artırılarak 116 HP’ye ulaştı.

Sadece akım motoruyla yapılan sürüşlerde 130 km/s hıza çıkabilen Yaris, elektrikli motorunu kent içi yollarda dahada çok kullanabiliyor. Araçta CO2 emisyonu 86 g/km’ye düşürülürken, WLTP çevriminde yakıt tüketimi tek evvelki modele göre yüzde 20 iyileştirilerek 2.8 lt/100 kilometre olarak ölçüldü.

Yaris, hibrit motorun yanı sıra 1.5 litrelik Dynamic Force benzinli motoruyla da seçenek edilebilecek. 125 hp güç ve 153 Nm tork üreten üç silindirli motor, 6 ileri manuel şanzıman veyahut W-CVT şanzıman ile seçenek edilebilecek.

BOZKURT, “FİYATLARIMIZ REKABETÇİ”

Yeni otomobilin lansmanında konuşan Ali Haydar Bozkurt, rekabetçi tek ücret politikalarının olduğunu ve tertemiz Yaris’in fiyatlarını bunun için göre belirlediklerini belirtti. Ayrı olarak Bozkurt, “Rakiplerimizin dizel motorlu versiyonlarından dahada ahenk gösteren benzinli motorlu otomatik şanzımanlı Yaris modelimizin olması bize avantaj sağlıyor.” dedi.

Ayrıca Bozkurt, özellikle B segmentinin Avrupa başta olmak üzere Türkiye’de de hızla yükselen tek satış grafiği çizdiğini belirterek şunları söyledi; ”Baştan sona en minik parçası dahi yenilenen Yaris ile birlikte bu segmentte iddiamızı tekrar çok kuvvetli tek şekilde alana koyacağız. Bu sınıfta tasarımı, donanımı, teknolojisi, sürüş keyfi ve güvenlik özellikleriyle öne çıkacak var olan tertemiz Yaris, Toyota’nın itici gücü olacaktır. Tamamiyle yenilenen Yaris’in benzinli ve hibrit versiyonuyla dahada düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerlerine ulaşıldı. Dördüncü kuşak hibrit motora sahip tertemiz Yaris, kent içinde dahada çok elektrikli sürüş imkanı sunarken, tek evvelki modele göre yüzde 20 dahada az yakıt tüketimi sağlıyor. Bunun yanında Ayrı olarak tertemiz Yaris Hybrid ile birlikte bütün hibrit mahsul gamımız da Tamamiyle yenilenmiş oldu. Bu verimlilik çok fazla rekabetin bulunduğu bu sınıfta hemide markamıza ayni vakitte da tertemiz Yaris’i seçenek eden kullanıcılara hatri sayilir büyüklükte avantaj sağlayacaktır.”

Toyota ülkemiz Pazarlama A.Ş CEO’su Ali Haydar Bozkurt

Bozkurt, Türkiye’de bugüne civarindan takriben 64 bin adetlik Yaris satışı gerçekleştirdiklerini de sözlerine ek ederek “2020 senesi amaciyla 400 adetlik tertemiz Yaris satış hedefimiz bulunuyor. 2021 seneninde ise benzinli ve hibrit olmak üzere 2100 adetlik tertemiz Yaris satışı gerçekleştirmeyi öngörüyoruz ” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir