YouTube’da çocuk istismarı videoları için hamle

En popüler yasamsal ağlardan birisi var olan YouTube’da çocuklara baz alinarak içerik hazırlayan Bir takım kanallarda tüyler ürperten başlıkta videoların bulunduğu görülmüştü. tek müddettir yasamsal medyanın da gündeminde bulunan YouTube’da bebek istismarı videoları amaciyla bakanlıktan atilim geldi. Aile, Çalışma ve yasamsal Hizmetler Bakanlığı’nın devinim geçtiği kanallar video klipler amaciyla tahkikat başlatıldı.

YouTube’da bebek istismarı videoları amaciyla soruşturma

Çocukların hatri sayilir büyüklükte tek çoğunluğunun YouTube’da vakit geçirdiği biliniyor. bu yüzden Bir hayli içeriğe maruz var olan çocuklar amaciyla ebeveynlerin de çok titiz olması gerekiyor. Platformda yayımlanan Bir takım video klipler Sahiden de kan donduran başlıklar ve içeriklere sahip. Yakın vakit evvel de ”Gerçek Hikâyeler, Hikâyem Bitmedi, İşte Benim Hikâyem ve Hayatın Penceresi” ismini taşıyan dört hesap gündem oldu.

Söz konusu kanalların videolarına ekledikleri başlıklar Sahiden de karabasan gibi. Hürriyet gazetesinde bulunan habere göre, her biri asgari 300 bin veyahut en çok dört milyon izlenme oranlarına sahip videolarda “Annem kapıyı çalmadan girdi, üvey babamla beni gördü” benzeri başlıklar yer alıyor. özellikle bu videoların yasamsal medya üzerinden yayılmasının derhal peşinden ”çocuk istismarı YouTube’da” isimli başlıklar gündem oldu.

YouTube-da cocuk istismari

Hukukçuların da mevzubahis vaziyete el attığı olay sonrası Aile, Çalışma ve yasamsal Hizmetler Bakanlığı’nın harekete geçtiği duyuruldu. Çocuk istismarı detayli videoları paylaşan dört kanal ile alakalı hemide YouTube ile ayni vakitte da alakalı makamlarla iletişime geçilerek savcılığa başvuruda bulunuldu.

Aile Bakanlığı’nın yaptığı medya açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

”Gündem var olan YouTube kanalında bulunan içeriklerde aile ve cemiyet yapımızı bozan genel ahlak kaidelerine ters ve bebek cinsel istismarı bulunan ifadelerin bulunduğu tespit edilmiştir. Bakanlık olarak erişimin engellenmesi amaciyla YouTube ve alakalı kurumlar ile iletişime geçilmiş ve savcılığa başvuruda bulunulmuştur”.

Sadece Aile, Çalışma ve yasamsal Hizmetler Bakanlığı değil aynı zamanda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) da devreye girdi. zarar veren içeriklerin engellenmesi amaciyla alınan tedbirler kapsamında adımlar atıldığı söylendi.

Emniyet genel Müdürlüğü tarafından (EGM) ise yasamsal medyada ‘genel ahlak kurallarına’ ters yayın yapan kanalların birçoğunun kapatıldığı, hatali teşkil ettiği değerlendirilen içeriklerin de kaldırıldığı bildirildi.

YouTube’da bebek istismarıYouTube’da bebek istismarı videolarıYouTube’da bebek istismarı videoları bakanlıktan hamle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir