Zoom açıkladı: Ücretsiz üyeliklere ne olacak?

Son günlerde güvenlik açıkları ile gündeme gelen Zoom, ücretsiz sürüm için üye olan kullanıcılar hakkında nihai kararını verdi. Uçtan uca şifreleme sistemi ile korunması beklenen iletişim yazılımı adına alınan karar ne?

Zoom ücretsiz sürüm için son noktayı koydu! İşte karar

30 Mayıs 2020 tarihinde yalnızca Zoom’a gelir sağlayan kullanıcıların korunacağını açıklayan Alex Stamos’un açıklamaları büyük bir tepki ile karşılandı. Video konferans uygulamasının CEO’su Eric Yuan, gelen tepkilere cevap verdi.

Uçtan uca şifreleme sisteminin kullanılacağını söyleyen Yuan, Zoom’un kötü niyetli kişilerin eline geçmesini istemediğini belirtti. Ayrıca yasal sorunlar ile de uğraşmak istemediğini ifade eden CEO, bu konu hakkında aldığı kararı şu sözler ile açıkladı:

“Ücretsiz üyeliği tercih eden kişilere uçtan uca şifreleme sistemini kullandırtmak istemiyoruz. Bazı insanların Zoom’u kötü amaçlarla kullanması durumunda FBI ve yerel kolluk kuvvetleri ile birlikte çalışmak istiyoruz.”

Zoom ücretsiz sürüm

Hatırlanacağı üzere WhatsApp gibi uçtan uca şifreleme yöntemini kullanan bazı platformlar, kötü niyetli mesajların kaynağını tespit edemediği için birçok ülkede inceleme altına alınmıştı. Zoom yönetimi daha fazla tepki çekmek istemiyor.

Dünya çapında faaliyet göstermeye devam etmek için yerel yasalara uymak istediğini söyleyen Eric Yuan, kurallara uymayan kullanıcıların ihbar edilmesini istiyor. Zoom ekibinin güvenlik danışmanı Alex Stamos, Twitter hesabından bu konu hakkında kararlı olduğunu belirtti.

Zoom ücretsiz

Alex Stamos; Zoom’un toplantıları izlemediğini, toplantıları dinlemediğini ve gelecekte de böyle bir olayın yaşanmayacağını ifade etti. Güvenlik danışmanı, Zoom’un hedefini “daha güçlü bir güvence veren uçtan uca şifreleme çözümü sağlamak” olarak açıkladı.

Zoom’un güvenlik sorunları ile de ilgilendiğinin altını çizen Stamos, suçluların yakalanması için ne gerekiyorsa yapılacağını da beyan etti. Sonuç olarak ücretsiz sürümü tercih eden kullanıcılar, uçtan uca şifreleme sistemi tarafından korunmayacak.

zoomzoom ücretsizZoom ücretsiz üyelikZoom ücretsiz sürümZoom ücretsiz versiyonzoom güvenlikZoom uçtan uca şifreleme

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir